E-learning |Medicatie aanreiken en medicatieveiligheid voor Helpende + en begeleiders

E-learning voor Helpenden + over het aanreiken van medicatie en medicatieveiligheid

De inhoud is gebaseerd op de actuele protocollen en het toetsingskader medicatieveiligheid. Onze e-learning wordt continu aangepast als er wijzigingen zijn vanuit de protocollen of het toetsingskader.

Belangrijk vooraf: deze module is bedoeld als bijscholing voor zorgverleners die al opgeleid zijn tot Helpende + (met een uitgebreide opleiding/scholing). Met het volgen van deze module alleen kun je als Helpende niet Helpende + worden. Ben je opgeleid tot Helpende + dan kun je aantoonbaar bekwaam  blijven inzake het aanreiken van medicatie door bijscholing te volgen. Deze module kan hier een onderdeel van zijn.

De Inspectie voor Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) werkt vanaf 4 oktober 2018 met een nieuw toetsingskader medicatieveiligheid voor de verpleegzorg. Betrokkenheid van cliënten, deskundigheid van medewerker en verantwoordelijkheidsverdeling zijn de belangrijke thema’s. Een zorgaanbieder die goede zorg biedt, heeft een passend en adequaat medicatieveiligheid beleid. Dit beleid beschrijft de verantwoordelijkheid en de samenwerking tussen de cliënt en alle betrokken zorgverleners. Het is hierbij belangrijk dat activiteiten en verantwoordelijkheden op elkaar aansluiten.

Het aanreiken en toedienen van medicatie zijn risicovolle handelingen waarvoor je vanuit je diploma geen functionele zelfstandigheid hebt. Het is dan van belang dat een Verzorgende IG of een Verpleegkundige (op afstand) toezicht kan houden.

Tot slot: zorgorganisaties kunnen verschillend beleid hebben als het gaat om de inzet van een Helpende +. Daarom is het belangrijk dat je vooraf goed bespreekt wat je vanuit het geldende beleid wel en niet mag doen rondom medicatie.

Inhoud

Deze scholing is toegankelijk voor zorgprofessionals met een Helpende diploma uitgebreid met een Helpende + certificaat / diploma.

Onderwerpen:

  • Wetgeving
  • Feiten en cijfers
  • Het medicatieproces en de veilige principes in de medicatieketen
  • Veilige medicatie aanreiken, hoe lees je een bijsluiter en een recept, wat controleer je, waar let je op, hoe controleer je een baxter
  • Medicatie toedienen (o.a. oculair, nasaal, via de huid, pufjes, vernevelen)
  • Het melden van incidenten

De modules bevatten een theorietoets. Om een module succesvol af te ronden dien je de theorietoets te behalen met een minimale score van 80%. Je kan een toets 1 keer maken en vervolgens 2 keer herkansen. Daarna is er altijd even contact om te kijken of er iets speelt als extreme faalangst of dyslexie. In dat geval kunnen we kijken naar een passende oplossing. Is dat niet het geval zetten we de toets nog een keer voor je open.

Doelstelling
  • Is zich bewust wanneer hij of zij bekwaam en bevoegd is en is bekend met de relevante wetgeving ten aanzien van medicatieveiligheid.
  • Kan het belang van de principes veilige medicatie keten benoemen.
  • Heeft kennis van een verantwoorde manier van medicatie aanreiken en is zich bewust van de risico’s in het medicatieproces.
  • Weet wie welke rol heeft in het medicatieproces en kent ook zijn of haar eigen rol hierin.
  • Kent het belang van een zorgvuldige toedienregistratie en weet hoe afspraken vastgelegd worden in het zorgdossier.
  • Is op de hoogte van afspraken ten aanzien van melden van incidenten en aansprakelijkheid bij het aanreiken van medicatie.
  • Is op de hoogte van beheer eigen medicatie.
  • Weet hoe hij of zij om dient te gaan met medicatie voor cliënten met een BOPZ status.
  • Weet hoe controle en dubbele controle plaatsvindt bij het aanreiken en / of toedienen van medicatie.
  • Kent de verschillende uitzetsystemen en weet hoe te handelen bij ‘zo nodig medicatie’ en vermalen van medicatie.
  • Kan de aandachtspunten benoemen bij het toedienen van medicatie via verschillende toedieningswegen (oog, oor, neus, luchtwegen en de huid).

Doelgroep:
Zorgprofessionals met een Helpende diploma uitgebreid met een Helpende + certificaat / diploma.

Niveau en gewenste voorkennis

Deelnemers dienen zoals hiervoor benoemd gediplomeerd Helpende te zijn en een Helpende + certificaat / diploma te hebben.

Aanbieder van de e-learning:
Deze module is ontwikkeld door Zorg voor leren, een organisatie die sinds 2014 bijscholingen verzorgt aan zorgverleners. Dit doen zij in kleine groepen in een informele sfeer en met een team van gespecialiseerde trainers. 

Studiebelasting en accreditatie:
De studieduur hangt af van jouw kennis en ervaring en hoe snel je leest en leert. Hou gemiddeld rekening met een studieduur van 4 uur.
Deze module is niet geaccrediteerd door het kwaliteitsregister V&V. Je kunt deze module eventueel zelf toevoegen onder de ODA-punten. 
Na het succesvol afronden van de module door de kennistoets te behalen met een score van minimaal 80% ontvang je een digitaal certificaat.

Inbegrepen:

  • Aanmaken account in digitale leeromgeving
  • De module blijft vanaf het moment van inloggen 2 jaar voor jou toegankelijk
  • De mogelijk voor het stellen van vragen over het gebruik van de e-learning
  • Een digitaal certificaat

Je dient zelf over een computer/tablet te beschikken waarop je de cursus kunt volgen

Wat gebeurt er als je je aanmeldt?
Zodra je je hebt ingeschreven en wij de betaling hebben ontvangen, ontvang je binnen 2 werkdagen een link naar deze online cursus.
Je krijgt gedurende 2 jaar toegang tot de online module. Je kunt het dus later ook weer opnieuw doornemen als je dat wilt.

Let op: Als je je inschrijft voor deze cursus geef je Zorgscholing toestemming voor het verstrekken van je naam en email adres aan Zorg voor Leren. Deze gegevens worden enkel en alleen gebruikt om je toegang te kunnen verlenen tot de e-learning en de verwerking van accreditatiepunten.


Praktische informatie
Prijs: € 35,00 (vrijgesteld van BTW)
Studie uren:
Accreditatiepunten: 1
Schrijf je in voor deze cursus!